Jakimi problemami zajmuje się seksuolog?
08 MARCA 2019
Seksuolog, czyli kto? Jakimi problemami się zajmuje? Co to są dysfunkcje seksualne? Czy zawsze wymagają konsultacji z seksuologiem? Kiedy zacząć się nimi martwić? W jakich przypadkach idzie się do seksuologa? Niby wiemy, a jednak nie wiemy. To co oczywiste, to fakt, iż ze względu na obecne tempo i styl życia,trudności w sferze seksualnej dotyczą coraz większej części naszej populacji. Ponadto wpływają negatywnie na relacje interpersonalne oraz obniżają poziom jakości życiowej [1].
Jakimi problemami zajmuje się seksuolog?
08 MARCA 2019
Seksuolog, czyli kto? Jakimi problemami się zajmuje? Co to są dysfunkcje seksualne? Czy zawsze wymagają konsultacji z seksuologiem? Kiedy zacząć się nimi martwić? W jakich przypadkach idzie się do seksuologa? Niby wiemy, a jednak nie wiemy. To co oczywiste, to fakt, iż ze względu na obecne tempo i styl życia,trudności w sferze seksualnej dotyczą coraz większej części naszej populacji. Ponadto wpływają negatywnie na relacje interpersonalne oraz obniżają poziom jakości życiowej [1].
Co to są dysfunkcje seksualne?
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10, dysfunkcje seksualne to „zaburzenia, z powodu których pacjent nie jest w stanie uczestniczyć w stosunkach seksualnych w sposób przez siebie pożądany”. Należą do nich:
- Brak lub utrata potrzeb seksualnych,
- Awersja (niechęć) seksualna i brak przyjemności seksualnej,
- Brak reakcji genitalnej (zaburzenia wzwodu oraz zaburzenia lubrykacji),
- Zaburzenia orgazmu,
- Wytrysk przedwczesny,
- Pochwica nieorganiczna (niemożność odbycia stosunku z powodu zaciskających się mięśni pochwy),
- Dyspareunia nieorganiczna (bolesne współżycie),
- Nadmierny popęd seksualny [1].

Jakimi problemami zajmuje się seksuolog?
Do gabinetów seksuologicznych zgłaszają się osoby zmagające się z powyższymi dysfunkcjami oraz masą innych problemów seksualnych, tj.: uzależnienie od masturbacji, seksu, pornografii, trudności związane z orientacją seksualną i/lub tożsamością płciową, dyskomfort spowodowany nietypowymi preferencjami, upodobaniami i/lub zachowaniami seksualnymi, trudności związane z podjęciem kontaktu seksualnego, lęk przed negatywna oceną ze strony partnera/ki, lęk przed niesprostaniem oczekiwaniom partnera/ki, negatywna postawa wobec seksualności, trauma związana z doświadczaniem przemocy seksualnej oraz inne trudności związane ze sferą seksualną, wpływające negatywnie na samopoczucie, relację partnerską oraz satysfakcję życiową.
Kiedy zacząć się martwić?
Biorąc pod uwagę obecny tryb życia, w którym dominuje stres, przemęczenie, ciągły pośpiech, nieregularne i niezdrowe odżywianie się, brak lub niewielka aktywność fizyczna oraz nadużywanie substancji szkodliwych (leki, papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze) [2-5], incydentalne pogorszenie funkcjonowania w sferze seksualnej może pojawić się u każdego [5]. W tego typu przypadkach problem najczęściej ustępuje samoistnie, bądź wymaga modyfikacji stylu życia, bez konieczności konsultacji ze specjalistą. Jeśli jednak dysfunkcja seksualna utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy, występuje podczas 75-100% stosunków lub osoba odczuwa z jej powodu silny dyskomfort, to sygnał, że trzeba zgłosić się po pomoc do seksuologa [5,6]. Długotrwałe utrzymywanie się istniejącego problemu seksualnego, może przyczynić się do jego nasilenia i utrwalenia w przyszłości.
Kiedy jeszcze udać się do seksuologa?
Do seksuologa zgłaszają się również osoby, pragnące odnaleźć i obudzić swoją seksualność, bądź potrzebujące właściwej edukacji lub doradztwa w tej sferze.
Seksuolog to lekarz czy psycholog?
Specjalizację z seksuologii może posiadać lekarz bądź psycholog. Psycholog seksuolog kliniczny koncentruje się na problemach seksualnych, których źródło tkwi w psychice. Oferuje on pomoc psychoterapeutyczną. Z kolei lekarz seksuolog skupia się na dysfunkcjach seksualnych, spowodowanych czynnikami biologicznymi. Może on zlecić badania diagnostyczne, aby wykluczyć choroby wpływające na sprawność seksualną oraz w razie potrzeby przepisać leki na receptę. Lekarz posiadający dodatkowo specjalizację ginekologiczną lub urologiczną może wykonać badanie somatyczne [3,7].
Do którego seksuologa się udać ?
- Jeśli masz poczucie, że twoje trudności w sferze seksualnej mogą mieć podłoże psychologiczne, skorzystaj z pomocy psychologa/psychoterapeuty seksuologa.
- Jeśli masz wrażenie, że twoje problemy nie są związane z czynnikami psychologicznymi, tylko z aspektem medycznym, np. są następstwem choroby, bądź stosowanych leków, skontaktuj się z lekarzem seksuologiem, bądź lekarzem rodzinnym, który ukończył specjalistyczny kurs z seksuologii.
- Jeśli trudno ci ustalić wstępne źródło problemów seksualnych, udaj się do któregokolwiek ze specjalistów w dziedzinie seksuologii. Po wstępnym rutynowym wywiadzie, seksuolog ustali przyczynę dysfunkcji i zastosuje odpowiednie leczenie lub skieruje cię do innego specjalisty tej dziedzinie.
CIEKAWOSTKA
Wśród kobiet najczęściej występującymi problemami w sferze seksualnej są zmniejszone zainteresowanie życiem seksualnym i zaburzenia pożądania (25%), zaburzenia orgazmu (25%), odczuwanie bólu podczas kontaktów seksualnych (dyspareunia) (13%). Wśród mężczyzn są to wytryski przedwczesne (37%), zaburzenia erekcji (8%), zaburzenia pożądania (7%) [6].
LITERATURA:
- Leiblum S. R., Rosen, R. C. (2005). Terapia zaburzeń seksualnych. Gdańsk: GWP.
- Lew-Starowicz Z. (1991). Leczenie nerwic seksualnych. Warszawa: PZWL.
- Lew-Starowicz Z. (1997). Leczenie zaburzeń seksualnych. Warszawa: PZWL.
- Lewitt-Dzielak A. (2014). Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję i seksualność. Przegląd Seksuologiczny, 39, 9-16.
- Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Skrzypulec-Plinta, V. (2018). Seksuologia. Warszawa: PZWL.
- Lew-Starowicz Z. (2012). Klinika zaburzeń seksualnych w praktyce lekarza rodzinnego – rekomendacje. Przewodnik Lekarza, 1.
- Kratochvil S. (2002). Leczenie zaburzeń seksualnych. Warszawa: Wydawnictwo ISKRY.